Robotel

Türkiye’nin ”Yardım Eli” Hareketi… El protezi ihtiyacı duyan özellikle çocuklara, kişiye özel ölçü ve nitelikte, 3 boyutlu yazıcılarla destek olan bir dernek.

Bu hareketin, derneğin arkasında aslında perde arkasında bir tasarım şirketi var ve kullandıkları araçlardan biri de 3 boyutlu yazıcılar. Böyle bir teknolojinin insan hayatına nasıl dokunabileceğini örnek olarak göstermek için de böyle bir projeye başladılar. Ve işin giderek büyüdüğünü fark edince, daha doğrusu ihtiyacın çok fazla olduğunu görünce bunu bir gönüllü hareketine çeviriyorlar.

Zira yaklaşık 1200 kişide 1 görülen ABS (Amniotic Band Syndrome) hastalığı, doğuştan itibaren çocukların gelişiminde özellikle uzuvları etkileyen bir hastalık ve Türkiye’de parmak ve el gelişimini tamamlayamayan pek çok çocuk ve genç bulunmakta.

Şu an siteden hem gönüllüleri hem de mekanik eller için başvuruları topluyorlar, ve ihtiyaç sahiplerine tamamen ücretsiz bir şekilde sağlıyorlar bunu. Bugüne kadar 150’den fazla el takmışlar.

Çok yeni çekilen ve kendilerini kısaca tanıttıkları videoyu izlemek isterseniz;

 

Sen ne yapabilirsin?

Derneğe bağışta bulunabilir, sponsorluk seçeneklerini konuşabilir ve/veya gönüllülük yapabilirsin. Gönüllülük altında yapabileceklerin saymakla bitmez; ihtiyaç sahiplerini bulmak olabilir, fotoğraf çekip ölçü almak olabilir, tasarımda destek olabilir ya da çeviri işlerinde yardımcı olabilirsin ve çok daha fazlası…

Yaptıkları ile ilgili çok daha detaylı bilgiye ulaşmak için sitelerine buradan ulaşabilirsin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: