Türkiye’deki sosyal girişimlerle ilgili taze bir rapor çıktı!

Bu rapor, British Council’in Küresel Sosyal Girişim Programı kapsamında yürütülen bir araştırma dizisinin parçası. Yaklaşık 110 sayfa; detaylı ve gayet akıcı:)

Benim gözüme ilk olarak çarpan sosyal girişimin tanımı oldu, zira benzerlik gösterse de özellikle gelir dağılımı konusunda bu kadar net bir ifade içeren bir tanım daha önce görmemiştim; Sosyal girişimler, sosyal/çevresel etki yaratmayı öncelikli amacı olarak belirleyen, gelirlerinin yarısından fazlasını ticari faaliyet yoluyla elde eden ve kârlarını öncelikle sosyal amaçları için harcayan kuruluşlardır.

Diğer önemli bilgi ise Türkiye’de yaklaşım 9000 sosyal girişimin olması ve büyük bir çoğunluğunun kendi kaynaklarını kullanması…

Düşündüğümden çok daha fazla sayıda üniversitede sosyal girişimciliğe dair müfredat, araştırma ve uygulama merkezleri ve ödül programları olduğunu gördüm.

Ve aslında çok daha ilgili çekici bir nokta daha var ki; sosyal girişim liderlerinin neredeyse yarısını 35 yaşın altında olarak ölçümlemişler. Bu da bence nasıl bir geleceğe doğru ilerlediğimizin işaretlerinden birisi. Tüm dünyada, sosyal fayda ve öncülük denince ilk akla gelen isimlerden biri bu aralar (ve uzun bir süre daha) Greta mesela…

Raporun tamamına hemen buradan ulaşabilirsin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: